Vinkulácia ako bezpečný prevod kúpnej ceny nehnuteľností

Autor: eTuls | 21.2.2020 o 16:23 | Karma článku: 2,37 | Prečítané:  743x

Aby ste mohli získať nehnuteľnosť , prvý krok ktorý musíte urobiť je uzatvoriť kúpnu zmluvu.  Táto zmluva potom upravuje.

Aby ste mohli získať nehnuteľnosť , prvý krok ktorý musíte urobiť je uzatvoriť kúpnu zmluvu. Táto zmluva potom upravuje, ako sa kúpna cena bude prevádzať z kupujúceho na predávajúceho. Existuje viacero spôsobov ako možno uhradiť kúpnu sumu. Tu je niekoľko príkladov:

1. hotovosť

2. hypotekárny úver

3. bankový prevod

4. notárska úschova alebo akákoľvek iná úschova

5. vinkulácia  

Práve vinkulácií sa budeme dnes venovať , pretože je to menej známa a menej rozšírená možnosť avšak svojou nenáročnosťou a časovou úsporou je jednou z najvhodnejších metód.   

Čo je vinkulácia?

Vinkulácia znamená obmedzenie používania finančných prostriedkov na účte kupujúceho na základe vinkulačnej zmluvy. Tá potom upravuje aj podmienky uvoľnenia prostriedkov.  Ak sa kupujúci zaviazal zaplatiť celú kúpnu cenu alebo len jej časť zo svojich zdrojov, banka ich na čas prevodu bezpečne uloží , čím chráni ako záujmy kupujúceho tak aj predávajúceho.

Kupujúcemu budú na základe zmluvy o vinkulácii zablokované financie stanovené na vyplatenie kúpnej ceny. Prípravu zmluvy na vinkuláciu má na starosti banka.. Podkladom zmluvy o vinkulácii je kúpna zmluva. Zmluva o vinkulácii musí obsahovať dobu, počas ktorej budú peniaze uložené a výška uloženej hotovosti . V zmluve sa musí uviesť taktiež , za akých predpokladov banka peniaze uvoľní. Banky si vo väčšine prípadov kladú za hlavnú podmienku uvoľnenia hotovosti predloženie listu vlastníctva kde je kupujúci uvádzaný ako nový majiteľ. Po predložení trvá banke celý proces vyplatenia obyčajne tri dni. Všetky poplatky za zmluvu o vinkuláciu si upravuje konkrétna banka vo svojom cenníku.

Riziká spojené s vinkuláciou

Aj keď je proces prevodu finančných prostriedkov pomocou vinkulácie jedným z najbezpečnejších , skrýva možné riziká. Azda najväčšie riziko pre predávajúceho je exekučné konanie kupujúceho , ktoré začne v procese vinkulácie. V takom prípade podliehajú exekúcii všetku finančné prostriedky kupujúceho, teda aj tie vo vinkulácii.

Čo budete potrebovať k zriadeniu vinkulácie?

  • platný doklad totožnosti,
  • návrh alebo overenú kúpnu zmluvu,
  • dostatok finančných prostriedkov.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Najväčšou obeťou korony nebudú svalovci, ale žiaci (Schutzov týždeň)

Šek pre Európu, nerozdielový Pelle a Orbán sa zabáva.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Spor o pravé meno kotlebovcov

Kto ešte nevie, čo 1488 znamená, nech sa prihlási.

Zabitie Afroameričana rozzúrilo USA. Polícia nepriznala pravdu

Policajta, ktorý kľačal na Floydovi, zatkli a obvinili z vraždy.


Už ste čítali?